|
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4988 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Konspekt zajęć Świat Dalekiej Północy, to konspekt zajęć przeznaczony dla dzieci z klasy III, zawierający integrujące treści z zakresu różnych dziedzin. KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KL.III
KRĄG TEMATYCZNY - ŚWIAT DALEKIEJ PÓŁNOCY
TEMAT DNIA : POZNAJEMY KRAJOBRAZ GRANLANDII
Edukacja polonistyczne - społeczna:
- Gromadzenie słownictwa wokół tematu „Grenlandia"
- Swobodne wypowiedzi uczniów na temat lektury „Anaruk chłopiec z Grenlandii" filmu oraz fotografii o Grenlandii.
- Redagowanie opisu
Edukacja matematyczna:
- Odczytywanie temperatury na termometrze
- Mnożenie pisemne liczb
Edukacja środowiskowa:
- Jak jest na Grenlandii?
- Warunki klimatyczne Grenlandii.
Edukacja plastyczne - techniczna:
- „Zima na biegunie północnym" - rysowanie kolorową kredą na czarnym papierze.
Elementy ruchu i muzyki:
- Zabawy dramowe i ruchowe integrujące zespół klasowy „Pingwin" „Podróż w wyobraźni" „Lodowe figurki"
- Własne interpretowanie przez dzieci piosenki „Zuch Eskimos"
CELE ZAJĘĆ
Cele ogólne:
- zapoznawanie uczniów z przyrodą! krajobrazem Grenlandii
- kształtowanie umiejętności konstruowania swobodnej wypowiedzi na tematy. związane z lekturą i filmem
- rozbudzanie zainteresowań geograficzno - przyrodniczych uczniów,
- integrowanie zespołu klasowego
- kształtowanie postawy otwartej, twórczej zdolnej do współdziałania ,
Cele operacyjne:
- uczeń potrafi wyróżnić niektóre cechy charakterystyczne krajobrazu i klimatu, Grenlandii oraz porównać je z warunkami w innych środowiskach
- wie, kim byli Alina i Czesław Centkiewiczowie
- rozumie i wie znaczenia słów: góry lodowe, dzień polarny, itp.
- potrafi środkami plastycznymi przedstawić charakterystyczne cechy krajobrazu Grenlandii;
- umie odczytać temperaturę na termometrze
- potrafi wykonać opis;
- improwizuje i naśladuje czynności zwierząt żyjących na Grenlandii,
- mnoży sposobem pisemnym,
Cel wychowawczy:
- budzenie zainteresowań książką podróżniczą pokazywanie bogatego świata przyrody naszej Ziemi.
Metody: obserwacja, pogadanka, problemowa, praktycznego działania
Formy pracy: indywidualna, grupowa, krąg dyskusyjny
Pomoce dydaktyczne: karty pracy, ilustracje przedstawiające krajobrazy Grenlandii, mapa świata, termometr, czasopisma „Poznaj Świat", książka „Anaruk chłopiec z Grenlandii" Czesława Centkiewicza, kaseta video
Przebieg lekcji
- Czynności organizacyjno - porządkowe.
- Swobodne rozmowy z uczniami na temat dalekich podróży, które chciałyby odbyć dzieci.
- Indywidualne wykonywanie zadań na karcie pracy. Odczytanie hasła „Wyprawa na Grenlandię" (dzieci mnożą pisemnie, przyporządkowane wynikom litery utworzą hasło).
- Zapowiedź podróży na Grenlandię z autorem książki „Anaruk chłopiec z Grenlandii". Zabawa dramowa „Podróż w wyobraźni". Dzieci chwytają za brzegi biały materiał. Poruszają nim naśladując podróż balonem.
- Podanie i opis tematu lekcji. Poznajemy ojczyznę Anaruka - bohatera opowiadania Czesława Centkiewicza.
- Podanie informacji o autorze książek. Oglądanie wystawki książek Aliny i Czesława Centkiewiczów. Odczytywanie tytułów, oglądanie zdjęć i czasopism o Grenlandii.
- Wskazanie przez nauczyciela położenia Grenlandii na mapie ( krotka informacja nauczyciela o Grenlandii).
- Wypowiedzi uczniów o klimacie i krajobrazie Grenlandii na podstawie wiadomości uzyskanych po zapoznaniu się z treścią opowiadania oraz zdjęć krajobrazów.
- Rozmowa na temat temperatury w krainie wiecznych mrozów
- przypomnienie czym mierzymy temperaturę (nauczyciel zwraca uwagę jednostkę pomiaru temperatury - stopnie Celsjusza).
- odczytywanie i zaznaczanie temperatury przez dzieci - karta pracy,
- Oglądanie fragmentów filmu pt. „Spotkanie z prawdziwymi pingwinami".
- Zabawa ruchowa „Pingwin".
- Nauczyciel śpiewa piosenkę „Zuch Eskimos" dzieci dośpiewują słowo Eskimos według własnej inwencji.
- Wyszukiwanie w tekście fragmentów dotyczących opisów Grenlandii w różnych porach roku: l grupa - zimą II grupa - latem
- Odczytywanie wyszukanych fragmentów przez dzieci.
- -Zbiorowe redagowanie notatki - z pomocą nauczyciela.
- Przepisanie notatki do zeszytu.
- Zabawa muzyczna „Lodowe figurki"
- Przygotowanie stanowisk pracy, rozdanie materiałów. Podanie tematu pracy plastycznej „Zima na biegunie północnym" -technika: rysowani kredą kolorową na czarnym papierze krajobrazu Grenlandii.
- Przypomnienie cech charakterystycznych krajobrazu.
- Działalność plastyczna uczniów.
- Ocena prac dzieci.
- Porządkowanie stanowisk pracy.
- Umieszczenie prac na wystawce.
- Podsumowanie lekcji - uzupełnienie zdań w karcie pracy ćwiczenie nr 3.
- Rozdanie dzidom znaczków za aktywność.
opracowała Agata Burda - Rusin |
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|